Phini Village YouTube Channel
Εγγραφή στην Ηλεκτρονική Λίστα

ΚΕΝΤΡΟ ΝΕΟΤΗΤΑΣ ΦΟΙΝΙΟΥ

Ποδοσφαιρικός Αγώνας «Παντρεμένοι – Ελεύθεροι»

Μετά από δύο χρόνια απουσίας, που δεν ήταν δυνατό να διεξαχθεί ο καθιερωμένος ποδοσφαιρικός Αγώνας «Παντρεμένοι – Ελεύθεροι» λόγω Πανδημίας, φέτος το Μεγάλο Σάββατο 23 Απριλίου 2022 τον απολαύσαμε με μερικές αλλαγές. Ο Αγώνας πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο ποδοσφαίρου στις εγκαταστάσεις του κατασκηνωτικού χώρου της ΔΕΟΚ.

Η πλειοψηφία των παντρεμένων δεν κατέβηκε στο γήπεδο και τους βάλαμε απουσία. Κόκκινη κάρτα δώσαμε επίσης στον διαιτητή Σάββα Σάββα και στους Πανίκο Ιωάννου (Κίτσος) και Νίκο Νικολάου.

Τους παντρεμένους απόντες εκπροσώπησαν επάξια δε οι Μιχάλης Μεσαρίτης, Κυριάκος Καπνέτης και Πόλυς Τζιάμπος που κατεβήκαν στο γήπεδο και έπαιξαν σαν εικοσάρηδες. Οι παντρεμένοι μοιράστηκαν στις δύο ομάδες που δημιούργησαν ο Εύρος Νικολάου και ο Εφραίμ Χρίστου.  Στο ημίχρονο το προβάδισμα πήρε η ομάδα με τη μαύρη ένδυση με το σκορ να είναι στο (1-0).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα με του Εύρου Νικολάου με συνεχόμενα γκολ μπήκε μπροστά με 4-0, ενώ  οι πρασινοκίτρινοι έκαναν την  ανατροπή ισοφαρίζοντας το παιχνίδι με τελικό σκορ (4-4) στη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Το σκορ κρίθηκε επάξια στα πέναλτι με 5-4 και ολική ανατροπή για τους κιτρινοπράσινους.

Σημαντικότερος παίκτης του αγώνα ο Πόλυς Τζιάμπος που επάξια απέκρουσε το πιο κρίσιμο πέναλτι για την ομάδα του.

Εκ μέρους του Κέντρου Νεότητας Φοινιού εκφράζουμε της θερμές μας ευχαριστίες προς την ΔΕΟΚ - Δημοκρατική Εργατική Ομοσπονδία Κύπρου για την παραχώρηση του γηπέδου.