ΚΕΝΤΡΟ ΝΕΟΤΗΤΑΣ ΦΟΙΝΙΟΥ

«Ελεύθεροι vs Ελεύθεροι και Ωραίοι…»

Ο Ποδοσφαιρικός Αγώνας κρίθηκε στα πέναλτι και φέτος

Η νικήτρια ομάδα του Ξένιου Κυπριανού

Πιστοί και φέτος στο έθιμο οι νέοι τοι Κέντρου Νεότητας Φοινιού μετέβησαν από νωρίς στο γήπεδο για το προγραμματισμένο αγώνα «Παντρέμενοι vs Ελεύθεροι» το Μεγάλο Σάββατο 15 Απριλίου 2023.

Η πλειοψηφία των παντρεμένων δεν κατέβηκε στο γήπεδο και τους βάλαμε απουσία. Καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν είχαμε ούτε ένα φάουλ με την αθλητική συμπεριφορά των νέων μας να προάγουν επάξια τις αρχές και τις αξίες του «Ευ Αγωνίζεσθαι». Είχαμε μόνο μία και ομαδική κόκκινη κάρτα στον Αγώνα την οποία αποστείλαμε ηλεκτρονικά βέβαια ως είθισται στους κ.κ. βετεράνο διαιτητή Σάββα Σάββα, στον Χρίστο Χρίστου (aka Roof) και στον Αντώνη Αντωνίου που δεν μας τίμησαν με την παρουσία τους για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Εκ μέρους των παντρεμένων είχαμε φέτος μειωμένη συμμετοχή. Οι παλαίμαχοι των παντρεμένων που κατέβηκαν στο γήπεδο έδωσαν πάσα να τους εκπροσωπήσουν τα παιδιά τους έτσι ώστε ο ποδοσφαιρικός αγώνας να διεξαχθεί μεταξύ των νεαρών. Τους απόντες εκπροσώπησε επάξια ο παντρεμένος Κυριάκος Καπνέττης (σύζυγος της Κλειώς) ο οποίος έπαιξε ωσάν εικοσάρης και στα δύο ημίχρονα.

Η ομάδα του Μαρίνου Ιωάννου

Οι νεαροί μοιράστηκαν σε δύο ομάδες που δημιούργησαν ο Μαρίνος Ιωάννου και ο Ξένιος Κυπριανού.  Στο ημίχρονο το προβάδισμα πήρε η ομάδα με την κιτρινοπράσινη ένδυση με το σκορ να είναι στο (3-0). Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα με του Μαρίνου με συνεχόμενα γκολ ανέκαμψε κάνοντας την μεγάλη έκπληξη ισοφαρίζοντας το παιχνίδι με τελικό σκορ (5-5) στη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Το σκορ κρίθηκε επάξια στα πέναλτι με 5-4 και ολική ανατροπή για την ομάδα του Ξένιου.

Σημαντικότερος παίκτης του αγώνα ο Εύρος Νικολάου που επάξια απέκρουσε τα πιο κρίσιμα πέναλτι για την ομάδα του Εφραίμ, και οι Παναγιώτης Μαλλούππας και Μαρίνος Ιωάννου για την Ομάδα του Μαρίνου.

Εκ μέρους του Κέντρου Νεότητας Φοινιού εκφράζουμε της θερμές μας ευχαριστίες προς την ΔΕΟΚ - Δημοκρατική Εργατική Ομοσπονδία Κύπρου για την παραχώρηση του γηπέδου.

Εκφράζουμε τις ολόθερμες μας ευχαριστίες στον Πόλυ Τζιάμπο για τις φωτογραφίες που μας έχει παραχωρήσει και δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα μας.