Εορτασμός Αγίων Αναργύρων
Τελέστηκε το Σάββατο 1η Ιουλίου 2023 η Πανηγυρική θεία λειτουργία στο ομώνυμο μοναστήρι των Αγίων Αναργύρων στο Φοινί, ο εορτασμός των πολιούχων Αγίων της Φοινιού Κοσμά και Δαμιανού.
Της Πανηγυρικής θείας λειτουργίας προέστη ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Πάφου κ.κ. Τυχικός και συνοδεία του και ο πάτερ Ιωάννης. Το παρών τους έδωσαν και αρκετοί Φοινιώτες ντόπιοι, απόδημοι και φίλοι μας, καθώς και προσκυνητές από τα γύρω χωριά της περιοχής.
![](../pictures/20230701_ay_anargyroi_01.jpg)
Στον περιβάλλοντα χώρο ένα λειτούργησε ένα μίνι παζαράκι από παραγωγούς από τα γύρω χωριά όπου διέθεταν ντόπια προϊόντα παραγωγής τους όπως φρέσκα φρούτα, λαχανικά και ζαρζαβατικά, ενώ ο γνωστός σε όλους μας Νίκος από τα Μαντριά διέθετε φρεσκοψημένους ζεστούς λουκουμάδες.
Καλό μήνα και Χρόνια Πολλά σε όλους μας
Γ. Νεοφύτου
Σχετικά
![](../pictures/20230701_ay_anargyroith.jpg)
| Φωτογραφίες Αγ. Ανάργυροι Φωτογραφικά στιγμιότυπα από Πανηγυρική θεία λειτουργία στο μοναστήρι των Αγίων Αναργύρων στο
Φοινί. |
01/07/2023
|